Arkadij Babčenko

Napsal Jarka Prosecká (») 30. 5. 2018 v kategorii Politika a názory, přečteno: 275×
2018-05-30-14-11-03.jpg

Divám se do tváře tohoto muže. Snažím se objektivně vyčíst víc než jen smutek a únavu. Arkadij Babčenko, ruský voják v čečenské válce později novinář a velký kritik agresorských manýrů Ruska. Napsal mimo jiné:


„Když jsem byl voják, přečetli mi rozkaz, že jakýkoli Čečenec mužského pohlaví ve věku od 10 do 60 let je bandita a podléhá likvidaci. Slyšel jsem to na vlastní uši, když mi ten rozkaz četli. A začala tato koncentrovaná propaganda: zabíjet, zabíjet, zabíjet. Nenávist, nenávist, nenávist. Nelidé, nelidé, nelidé. A fungovalo to. Země to přijala… a tak to funguje po celou dobu vlády Vladimira Putina. Tato propaganda nenávisti je hlavní kostrou tohoto režimu… Vždy mě zajímalo, jak Německo ve 30. letech mohlo dojít do stavu, že lidé začali akceptovat myšlenku, že jiné lidi je možné spalovat v pecích či z nich vyrábět mýdlo… A najednou jsem to uviděl na vlastní oči…" ( konec cit.)

A včera byl tento odvážný člověk někým zastřelen do zad na chodbě svého domu na Ukrajině, kde se ukrýval před státní ruskou mocí, před její pomstou a nenávistí.
Arkadij, již 123 ruský opoziční novinář v pořadí zabit za podivných okolností.


A tak si dovolím z milionu jeho skvělých úvah a článků zde jeden na závěr okopírovat :


„Už nebojuji. Protože už není nikdo, s kým bych bojoval. Nemám dalších nepřátel. Mohl jsem bojovat s uzurpátorem, který se dostal k veslu. Mohl jsem bojovat se zloději. Mohl jsem bojovat s vrahy. Nemohu ale bojovat se státem, který se dobrovolně řítí do propasti. Nelze zápasit se sto miliony lidmi, jestliže se v jediné zlostné vlně rozhodli, aby to skončilo v řiti.
Problém není v diktátoru Putinovi. Problém, jak se ukazuje, je v tom, že Putin není žádný uzurpátor. On není diktátor. On je car. On se k moci nedral. Oni mu ji sami předali. On jim vyhovuje. On - to jsou oni.
Oni to tak CHTĚJÍ. Chtějí Putina. Chtějí Krym. Chtějí se přít s proklatými Amíky. Chtějí, aby se gayropa rozpadla. Chtějí, aby se 'Iskandery' smály. Chtějí, aby zrádce liberály pověsili. Chtějí 'Armatu' a jaderný popel." ( konec.cit.)

Tesat na jeden velký náhrobní kámen pro celé lidstvo by se chtělo, pro všechny, kteří byli zabiti v nějaké naprosto zbytečné válce, ve válce, kdy nějaký mocipán si usmyslel a povolal muže a ženy a strčil jim zbraň do rukou a řekl střílej a zabíjej své bratry a sestry, terorizuj jiné lidi, upaluj je za živa,  znásilňuj a drancuj, je to tvá povinnost, za vlast, rodinu, víru, hodnoty, identitu, národ. Tesat do jednoho velkého balvanu, tesat  jména všech, kteří byli zabiti pro upevnění moci a slávy všech carů, prezidentů a vůdců. 

Ale těch skal, těch dlát a těch rukou je čím dál méně, skaly se drolí a my jsme pomalu zabiti, jsme k smrti utahaní všemi těmi slepci bez soucitu, bez svědomí, bez paměti. Jsme unaveni, ale ještě žijem. Nebo ne?

********

Právě teď se dozvídám na Twitteru od pana Mitrofanova, že Babčenko žije.  Ukrajinská rozvědka se dozvěděla o naplánovaném útoku na tohoto novináře předem a zinscenovala jeho smrt, aby mohla dopadnout pachatele. Je jím ruský člověk. Nyní se dozvíme kdo ho poslal. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a devět