Proč národy naší kultury hloupnou

Napsal Jarka Prosecká (») 21. 3. 2018 v kategorii O životě a lidech, přečteno: 126×
2017-11-12-17-10-02.jpg

Proč národy západní kultury hloupnou?
Nechci rozebírat, že hloupnou na celém světě, nebo dokonce někde v tramtárii jsou chytřejší a jinde průměrně hloupější. Nechci ani někde hledat statistická čísla. Tohle má být jen předmět k diskuzi a úvaze.
Dostala jsem zajímavou otázku. Co se stalo s českým národem, kam se vytratila pravda, láska, spravedlnost, vzdělanost, hrdost a proč všechny ty hodnoty u mnoha lidí v našem státu nahradila závist, nenávist, vyčuranost, blbost a lokajství?
A opět nechci polemizovat o tom, že v každém člověku je zlo i dobro, nemám v úmyslu ani hledat definici blbosti. Jde pouze o obecnou politickou- sociologickou úvahu.
Předem se omlouvám pokud se to někomu bude zdát příkré, skutečně se nechci nikoho dotknout, jsou to jen sebrané a obecné informace, které mi dávají smysl a které najdete také na internetu, je to výsledek mého pozorování a zkušenosti.
Proč národy v ekonomicky vyspělých státech hloupnou :
Protože je méně chytrých, respektive schopných dětí. Ne, nedělám si srandu, ale skutečně v ekonomicky vyspělých státech je čím dále méně chytrých dětí. Ne tak, že by byly hloupější než předchozí generace, to ne, ale obecně jsou děti vychovávané k „ hlouposti“, lépe řečeno k lenosti přemýšlet, lenosti se umět postarat o sebe sama, jsou to kopie rodičů, nejsou to originály, kterým by bylo umožněno myslet a konat samostatně. A tenhle trend se zvyšuje a společnost hloupne.
Tady je třeba říct na rovinu, kdo je hlavním motorem celé společnosti obecně.
Je to střední třída. Jsou to podnikatelé, zaměstnanci a všichni ti, kteří se umí postarat o sebe sami, umí si najit další zaměstnání, rekvalifikovat se na jiny obor, dojíždět za prací kilometry, jsou to všichni ti, kteří když mají trochu peněz nazbyt tak cestují, vzdělávají se, koupí si knihu a přemýšlí o tom čtou, jsou to lidé, kteří nemají rádi, když jim někdo diktuje jak mají žít, co mají chtít, kteří diskutují a hledají odpovědi. Jsou ochotni platit daně, pomáhat druhým ve společnosti s podmínkou, že jim stát nechá svobodu a něco peněz na to, aby mohli žít důstojně podle svého uvážení. Tak tihle lidé mají maximálně 2 děti, protože na víc nemají čas, a v témž duchu, tedy k úctě ke svobodě a odpovědnosti za svůj život, děti vychovávají.
Nyní kdo je brzdou společnosti (zní to otřesně, ale je to tak) :
Existují v každé společnosti lidé, a je jich podstatně víc než těch uvedených výše, kteří „stagnují a jen se vezou.“ Ano je to příkrý odsudek, já vím, ale tak to je. Jsou to například lidé, kteří se nikam v kvalifikaci neposunují, odmítají změnu, žijí ze dne na den, nevzdělávají se, necestují, nezajímají se o nic společného, nejsou ochotni se stěhovat za prací, neumí si sdělené informace dávat do souvislostí, a hlavně mají rádi jednoduchá řešení. Tahle skupina lidí zhusta ani daně neplatí, protože jejich výdělky, pokud nějaké mají, nejsou nijak vysoké. A tihle lidé mají dětí víc. Sociologové tvrdí kolem 3-4.
Pak jsou tu lidé s vysokými výdělky, ale o těch to není, ti jsou na okraji společnosti, i když ti vyloženi boháči tu společnost ovlivňují také, ale jinak. A dále úplní chudáci, kteří nemají téměř žádný vliv na společnost, pokud se jejich počet dramaticky nezvyšuje ( bezdomovci, drogově závislí, alkoholici apod.)
A existuje ještě jedna skupina lidi, která stojí za zmínku, jsou to ti lidé, kteří jsou chvíli nahoře a chvíli dole, nemají moc peněz a přesto, že nepatří do ekonomicky střední třídy, tak jako střední třída uvažují. Jsou svobodni a nezávislí, a i když mají do kapsy hodně hluboko, jsou chytří a vzdělaní. Není jich mnoho, o to víc je třeba je obdivovat.
Politici ve společnosti, populisté vítězí :
a teď do toho vstupuje původně sjednocující prvek. Měli by to být demokratičtí politici. Měli by podporovat střední třídu, tahouna společnosti, vzdělané a schopné lidi. Jenže ouha, chybka se vloudila. Když ale oni chtějí vládnout!
A tak není nic jednoduššího, než si spočítat, kterých lidí, teď už voličů, je víc, naslibovat jim hory doly a mají volby v kapse. Z dříve demokratického a vcelku slušného politika, se stane populistický politik a ten musí splnit to, co voličům slíbil, neboť chce, aby ho zvolili i příště. Začne tedy „decimovat“ lépe řečeno otravovat střední třídu, lidi to pracovité a vzdělané. Nejlépe podnikatele, protože ti nemají silu odborů. Populisté ví, že je to špatně, ale nemůžou jinak, a tak přitvrdí i v proklamacích, nadávají více a více na střední třídu, plivou jedovaté sliny, obviňují ji, osočují a ždímají z ní peníze, aby měli na rozdávání, a v horším případě ty lidi ve společnosti postaví proti sobě. A tak na sebe začnou vzájemně nadávat učitelé a rodiče, ekonomové a filozofové, vítači a nevítači, sluníčka a měsíčci, podnikatelé a zaměstnanci. A média, ti demokratičtí psi, jim v tom pomohou tím, že ty rádoby vtipné nálepky „kdo je kdo“ vymyslí a hloupí politici to převezmou a používají.
Asi budete vědět, proč populisté nenadávají na ty nejbohatší ve státě, proč ne na miliardáře. Takže pro úplnost dodávám, populisté jsou s nimi finančně spojení, ti nejbohatší podnikatelé tyhle politiky „živí“, každý takový bohatec, má svého politika ve sněmovně, nebo ve vládě, a oni jim zajištuji vliv, prosazuji za ně takové zákony, aby to těm nejbohatším moc neublížilo, nebo naopak pomohlo vydělávat víc peněz.

Poněkud depresivní závěr:
střední třída, tahoun společnosti, díky populistům ve vládě, bude postupem času demotivována, a později některým lidem dojde trpělivost a opustí tuto zemi i s celými rodinami, nebo se uzavřou ve své ulitě zde a přestanou se starat o dění kolem. Sami před sebou se budou snažit morálně obhájit stylem, že „nemá cenu se snažit“ a začnou stagnovat, vymlouvat se na osud a slábnout. Někteří rodiče své děti pošlou do zahraničních škol a poradí jim, aby se už sem nevraceli, jiní rodiče začnou děti vychovávat ne k úctě k zákonům, ale k jejich pohrdání. Z dříve morálního člověka se stane homo vyčuranicus.

Celá společnost po několika letech, či desetiletích zchudne a zblbne, a lidé budou opět velmi nespokojeni. Pak možná přijde revoluce, nebo válka, nový Marx, starý Gottwald, nebo přírodní katastrofa, ….kdoví, však „ obyčejný člověk“ má rád jednoduchá řešení a tohle jsou jen některá z nich.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a pět