Co se svobodou, když....?

Napsal Jarka Prosecká (») 1. 4. 2018 v kategorii O životě a lidech, přečteno: 205×
2017-09-14-06-18-12.jpg

Zajímavé je, že lidé, kteří tak mluví,  bydli ve vlastních domech. Vždy mi přišlo zvláštní, že tihle lidé vlastnictví domu nechápou jako investici do budoucna, tedy jako jinou možnost jak přijít k penězům. Ano, vím, dům = domov. Něco, co se neopouští, co se opečovává, co se jen tak neprodává .

Ale je to skutečně tak? A co je to domov? Je to fakticky jen ta malá část světa? Jen ten dům o 200m2, a v něm lidé, pes, kočka a věci ? Nebo je to něco širšího? A co celá vesnice? Úřad, pošta, hospoda, kostel, divadlo, nádraží? Zahrnuje to také tu esenci jak vnímáme domov? A co ti lidé, kteří v tom místě žijí, přátelé, rodina, známí, žebráci, opilci, vágusové, bezdomovci, patří tohle vše do našich představ o domově? A co lidé v práci ? A práce, tvoří to také můj "domov"? Nebo je práce jen něco, co mne dělá spokojenější ať už kvůli penězům, nebo kvůli tomu, že mne to baví? A co škola, do které chodí mé děti? Je to také součást vnímání domova, nemohla by to mohla být jiná škola, jiná práce na jiném místě? A co se stane z domovem, když jej postupně budou moji blízcí opouštět, ať už proto, že se odstěhují, nebo zemřou, co z něho zbyde, bude to domov, nebo jen dům?


Tak co to je ten "domov"? Co je na tom malém, nebo větším plácku tak důležité? Jsou to ty zdi z cihel, na zahradě stromy, plot, pergola, garáž, fotbalové hřiště , hospoda, autobusová zastávka, kostel, děti, žena, muž, celá rodina, přátelé atd..?


Většina lidí vám řekne, že to komplex všeho. Je to dům a lidé v něm a kolem. Já to také tak chápu, i kdyz můj názor je odlišný.  

Asi už tušíte kam tím mířím.

Lidé se dobrovolně vzdávají své svobody a postupně se stávají oběťmi svých „ domů.“ Uvelebují se do v bezpečí stereotypu, do zajeti svých i cizích představ o tom, co je a není dovoleno, o tom, co je správné a nesprávné, kam mohou a nemohou ….a na tom se snaží vytvořit spokojený život.
Tyto představy jsou vesměs převzaté od našich předků a poupravené marketingem, společností, která nám podsouvá svůj „ výrobek“ který v sobě zahrnuje tyto základní komponenty :

tradice, zvyk, konzum, strach ze změny, převzaté resp.naučené představy o tom, co nám přináší štěstí.


A tak se stalo, že někteří z nás nevlastní dům a všechny ty krámy v něm a kolem,  neřídí dokonce ani životy těch lidí, kteří s nimi bydlí i když si myslí opak… „ ono“ to totiž vlastní a řídí je.


Vrátím se tedy k první větě a opravím ji. Co se svobodou, když se někteří lidé po celý svůj život chovají jako otroci svého majetku a svých konzumních představ o domově, jako otroci zvyků a tradic svých předků, plánovači cizích životů, a jako obchodnici s deštěm to prodávají dál .. .

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a jedenáct